DETAJET/Vrasja makabër në Vlorë, zbulohet arsyeja pse burri qëlloi me thikë dhe levë gruan e tij
Një krim i rëndë në familje është shënuar mesditen e sotme në fshatin Babicë të Vlorës. Oranewsse burri fillimisht e ka qëlluar gruan thikë dhe më pas me levë hekuri.Gruaja sipas policisë mësohet se ka mbetur fillimisht e plagosur rënde dhe ka ndërruar jetë në spitalin e Vlorës rreth orës 1300 si pasojë e plagëve të marra në kokë e pjesë të tjera të trupit.56vjeçari, Lavdosh Sulo pasi qëlloi bashkëshorten 44vjeçare, Laureta Sulo ka marrë në telefon policinë ku ka dëshmuar krimin dhe më pas ka njoftuar e...
“Edhe vëllavrasje, le të ketë. Nuk bëjmë gabimin e gjyshërve tanë!” Policia shoqëron ish-deputetin pas deklaratave
Aurel Bylykbashi, kryetari i PDse i qytetit të Elbasanit, i arrestuar pak ditë më parë për incidentet në Librazhd, ku u sulmua në një tubim të opozitës eskorta e Kryeminsitrit Edi Rama, është shoqëruar sot sërish në komisariat.Ishdeputet me dy mandate në Kuvend, Bylykbashi u shoqërua pas deklaratave të bëra dje në tryezën ku u themelua Aleanca me Qytetarin në Mbrojtje të Lirisë dhe Demokracisë, në Elbasan.Bylykbashi u thirr për të sqaruar deklaratën e tij, teksa u shpreh se nëse do të ketë vëllavrasje, ...
Rama “i blinduar” mbyll sot fushatën në Kukës, opozita në protestë për  “8 orë”
Pas takimit të djeshëm elektoral, ndonëse në krah të tij ndodhen bashkëpunëtorët më të afërt, deputetja e qarkut të Durrësit, Klodiana Spahiu si dhe kandidatja socialiste për kreun e bashkisë së këtij qyteti, Valbona Sako, Kryeministri Edi Rama u rrethua menjëherë nga oficerë të Gardës së Republikës.Nën këto masa të forta sigurie, nisur nga protestat e opozitës që i kanë bllokuar edhe rrugët në disa qytete, Kryeministri vijon fushatën elektorale, në vigjilje të zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, ku pasditja e ...
Tronditet Vlora/ Burri vret gruan, e qëllon me levë në kokë
Tronditet sërish Vlora, këtë herë nga krimi brenda familjes.Raportohet për një krim të rëndë brenda një familjeje, ngjarje e ndodhur paraditen e sotme.Ngjarja ka ndodhur në fshatin Babicë.Policia dhe ambulanca kanë shkuar në vendngjarje, teksa është dhënë informacion se burri ka vrarë bashkëshorten, pas një sherri, duke e goditur atë disa herë me levë në kokë.Autori i krimit është 56vjeçari Lavdosh Sulo, i cili raportohet se u arrestua, ndërsa viktimë nga goditjet ka mbetur Laureta Sulo.Policia...
Vetting/ Zaganjori nuk bind monitoruesit e huaj, kërkohet shkarkimi i kreut të Gjykatës së Lartë
Në gusht të vitit të kaluar Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur Komisionerëve Publikë rekomandimin për të ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të kreut të Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori.Kreu i Gjykatës së Lartë, Xhezair Zaganjori, ka dalë këtë të martë para Komisionit të Posaçëm të Apelimit, ku do të vlerësohet konfirmimi ose jo në detyrë i tij.Pasi vlerësoi edhe rekomandimin përkatës nga tre vëzhguesit e...
Ja si u nda fondi i fushatës? PS e gllabëron gati të gjithë, KQZ trajton me “ndihmë financiare” PD dhe LSI-në
Lidhur me zgjedhjet lokale të 30 qershorit, PS përfitoi gati dy të tretat e fondit prej 65 milionë lekësh në dispozicion për 36 parti të regjistruara.Partia Socialiste ka arkëtuar 40.8 milionë lekët, që KQZ i ka akorduar si fond për fushatën zgjedhore.Mospjesëmarrja në zgjedhje e tre partive të opozitës, që në total kanë afërsisht po aq vota ose më shumë se sa PS, nuk u futën në zgjedhje, çka i ka avantazhuar socialistët në përthithjen e fondeve publike.Ligji parashikon se fundi ndahet mes partive bazu...
Komisioni i Venecias, raport kritik për krizën politike në Shqipëri
Komisioni i Venecias publikoi një raport mbi marrëdhënien e fundit mes Parlamentit dhe partive të opozitës, që vendosën të dilnin nga Kuvendi në mesin e muajit shkurt.Forcat kryesore opozitare siç dihet prej disa muajsh kanë djegur mandatet dhe paralelisht vijon procesi i zëvendësimeve të mandateve të tyre.Në raportin e gjatë, Venecia kritikon të dyja palët, duke theksuar se është e rëndësishme të sigurohet qëndrueshmëria ligjore.Të ketë një kontroll të jashtëm nga ana e Gjykatës Kushtetuese për ndrys...
Basha pret diplomaten amerikane në Tiranë, “zgjedhje pa opozitën s’do pranohen, s’do njihen!”
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti sot në një takim përfaqësuesen më të lartë të Ambasadës së SHBAve, në Tiranë, Leyla MosesOnes. Takimi mes tyre u zhvillua për disa minuta në selinë e PD.Basha nuk ka pranuar të komentojë apo tregojë detaje nga takimi me diplomaten amerikane.Basha shtoi se 30 qershori nuk është ditë zgjedhjesh, sepse nuk mund të ketë zgjedhje pa opozitën.Takimet që kam me diplomatët e huaj nuk kanë qenë kurrë subjekt i bisedave të mia me përfaqësuesit e shtypit, th...
Rama “lexon” filxhanin...dhe një sugjerim Vasilika Hysit për shkarkimin e Presidentit (Foto)
Kryeministri Edi Rama ishte sot në një takim me banorët e Njësisë Administrative Nr.2 në Tiranë, ku edhe për disa minuta ndau një kafe mëngjesi me disa prej tyre.Ai shoqërohej nga kryebashkiaku Erion Veliaj, kandidat për një mandat të dytë në Tiranë dhe disa deputetë socialistë.Gjatë bashkëbisedimet, Rama lexoi edhe filxhanin, duke ironizuar sërish kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi.Janë dy rrugë që bashkohen, dhe njëri në fund mbetet prapa, tha Rama, duke iu drejtuar një vajze që ishte krah ti...
Më 30 qershor “zgjedhje partiake dhe imagjinare”. A do të shpërndajë Kuvendin? Ja çfarë thotë Presidenti Meta
Në një dalje përpara mediave, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka konfirmuar se dekreti i tij për anulimin e datës 30 qershor për zgjedhjet vendore është në fuqi dhe nuk është cenuar nga vendimi i Kolegjit Zgjedhor.Ditën e djeshme në kolegjin zgjedhor u shqyrtua kërkesa e një partie kundër vendimit të KQZ. Kolegji zgjedhor vendosi rrëzimin e kërkesë padisë për tu çregjistrojë nga këto zgjedhje imagjinare. Vendimi ka të bëjë vetëm me vendimin e kësaj partie dhe organizatës socialiste në KQZ.Meta theksoi...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA