Nxjerr shifrat, PD: Pjesëmarrja në votimet e 30 qershorit u manipulua

Nxjerr shifrat, PD: Pjesëmarrja në votimet e 30 qershorit u manipulua
Partia Demokratike ka nxjerrë sot shifra konkrete për të paraqitur me fakte, sipas saj, manipulimin e të dhënave për numrin e pjesëmarrësve në votime nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Sekretari për Çështjet Zgjedhore në PD, Ivi Kaso deklaroi sot se për të mbuluar dështimin, braktisjen, refuzimin e 85% të popullsisë, Ramës i duhet të ruante në letra rezultatin e 2017.

Sipas tij, në kuti u hodhën mbi 280 mijë vota më shumë dhe manipulimi në mbi 20 bashki është me mbi 5 % dhe në 1/3 e bashkive u shtuan më shumë se gjysma e votave, që të mbulohej dështimi i 30 qershorit.

“Gjatë këtyre ditëve, Partia Demokratike ka njohur opinionin publik me operacionin kriminal të Edi Ramës për të manipuluar pjesëmarrjen e votuesve në farsën e paligjshme të 30 Qershorit.

Për të mbuluar dështimin, braktisjen, refuzimin e 85 përqind të shqiptarëve, Edi Ramës i duhej të ruante me letra rezultatin e 2017-ës.

Për këtë, ai përdori Denar Bibën, 3 persona të tjerë të Komisionit Qendror të Vjedhjeve dhe qindra komisionerë për të mbushur kutitë, duke rritur artificalisht numrin e pjesëmarrësve. Ai mbushi kutitë me plot 280 mijë vota, duke u rikonfirmuar si Babloku i madh i skemës së vjedhjes së votave dhe një person që përsërit krimin elektoral sa herë ka votime.

Por operacioni kriminal i manipulimit të numrit të votuesve të 30 Qershorit megjithëse ka qenë i planifikuar, ka lënë gjurmë.

Për të justifikuar ndryshimin me plot 66 mijë vota të shtuara brenda 24 orësh vetëm sipas shifrave të KQZ, njëri nga anëtarët e bandës në KQZ, Bledar Skënderaj, deklaroi publikisht se gabimi mes rezultatit të parë dhe atij final ishte vetëm 1.3 përqind.

Në të vërtetë, kjo është një deklaratë e rreme, njësoj si shifrat e Edi Ramës për pjesëmarrjen e shqiptarëve në votime.

Gjithmonë, duke marrë në konsideratë të dhënat e fallsifikuara të vetë KQZ-së, ndryshimi i pjesëmarrjes nga deklarimet e mbrëmjes së 30 Qershorit tek finalja, është i drastik për 1/3 e bashkive të vendit.

Falsiikimi nuk lëviz me 1 përqind, por me 5, 10, 20, 30 dhe 40 përqind.

Bashkia Finiq ka një rritje të numrit të votave krahasuar me numrin e votuesve me 41%

Ura Vajgurore me 35 %

Berati me 27 %

Vau i Dejës dhe Maliqi me 21 %

Durrësi me 18 %

Bulqiza me 17 %

Dropulli me 13 %

Malësia e Madhe, Korça dhe Kruja me rreth 12 %

Bashkia e Kukësit dhe Gramshit me 10 %

Divjaka e ka manipulimin mbi manipulimin gati 9 %

Bashkia Lushnje me 8.5 %

Bashkia Shkodër me gati 7 %, ndërsa bashkitë Sarandë, Rrogozhinë, Vlorë, Fier dhe Belsh me nga 6 dhe 5 përqind”, thuhet në njoftimin e PD-së.

Pra janë mbi 20 bashki, me mbi 5 përqind të fallsfifikimit mbi manipulimin e së dielës nga Komisioni Qendror i Vjedhjeve.

Është 1 e treta e bashkive ku janë shtuar më shumë se gjysma e votave, për arsyen e vetme që Kryeministri në minorancë, Edi Rama, të mbulojë dështimin, refuzimin, braktisjen e madhe të 30 Qershorit.

Në fakt operacioni kriminal ka qënë shumë më i rëndë. Vetëm në Tiranë manipuloi dhe shtoi rreth 60 mijë votues.

Kjo është arsyeja pse Komisioni Qendror i Vjedhjeve nuk ka hedhur në sistemin online të dhënat e operatorëve për pjesëmarrjen dhe, akoma, 5 ditë pas 30 Qershorit nuk ka publikuar rezultatet qendër per qendër.

Ky është një krim masiv elektoral dhe shpërdorim detyre i kryer nga Denar Biba dhe shumë kriminelë të tjerë pjesë e administratës së Komisionit, që kanë guxuar me lehtësi dhunimin e rëndë të ligjit, Kushtetutës dhe demokracisë”, thuhet në njoftimin e PD-së. /l.k/

loading...
loading...