Raporti i Mogherini-t njeh arritjet e Shqipërisë...por për Europën klasa politike pjesë e problemit më të madh

Raporti i Mogherini-t njeh arritjet e Shqipërisë...por për Europën klasa politike pjesë e problemit më të madh
Më 29 maj, shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini, sugjeroi këshillin e BE për të çelur në qershor negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Siç theksoi Mogherini në deklaratën e saj, të dy vendet “kanë treguar një vendosmëri të fortë për të përparuar në rrugën e BE dhe kanë arritur rezultate konkrete, që duhet të jenë të pakthyeshme”.

Për fat të keq, njohja e përparimit të Shqipërisë kërkon mbështetje unanime nga të gjitha qeveritë e BE-së për të filluar diskutimin.

Vetëm dy ditë pas rekomandimit të Mogherinit që u bë publike, Holanda i kërkoi zyrtarisht Komisionit Evropian që të pezullojë lëvizjen pa viza për shqiptarët.

Kjo është hera e parë që mekanizmi i ashtuquajtur “ndërprerje” merret në konsideratë nga komisioni.

Mbështetja holandeze për afrimin e Shqipërisë me Bashkimin Evropian duket shumë e largët, pasi ky vend po bën gjithçka të mundshme për të anuluar të drejtat e udhëtimit, të drejtë që të gjithë shqiptarët e gëzojnë që nga viti 2006.

Qëndrimet e ndryshme ndaj zgjerimit dhe migrimit midis shteteve anëtare të BE-së natyrisht krijojnë pengesa të reja, për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Për fat të keq, Shqipëria ka gjithashtu një problem me imazhin e saj.

Media si Newsweek dhe Bild kanë raportuar, se qeveria e drejtuar nga kryeministri i Partisë Socialiste, Edi Rama, që nga viti 2013, është akuzuar e kritikuar rreth perceptimit për lidhje me krimin e organizuar.

Nën qeverinë e koalicionit të mëparshëm - të formuar nga Partia Demokratike e Sali Berishës dhe Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), e presidentit aktual Ilir Meta - Shqipëria u bë një vend burimi për kultivimin e kanabisit dhe një rrugë tranzit për trafikimin e kokainës.

Është e lehtë të kuptohet besimi i Evropës se klasa politike e Shqipërisë është pjesë e problemit më të madh.

Kur djali i një ish-deputeti, Mhill Fufi u dënua me 16 vjet burg në Britaninë e Madhe, më 5 prill 2017, të gjithë aktorët në politikën shqiptare duhej të dëgjonin elektoratin - të cilët me të drejtë shprehën shqetësim rreth këtij problemi.

Shqipëria kupton shqetësimin e veçantë të Holandës për trajtimin e krimit transnacional, në kuadrin e legjislacionit të narkotikëve të lehta.

Si profesor Pieter Tops, një ekspert i narkotikëve në Universitetin e Tilburgut ka deklaruar: “Rrjetet kriminale tërhiqen nga Holanda me të njëjtën klimë biznesi të përshtatshme që u pëlqen bizneseve të ligjshme. Mendësia sipërmarrëse e Holandës dhe atraktiviteti i saj si “portë për në Evropë” lehtësojë tregtinë e cila me trishtim mund të nënkuptojë edhe “tregtinë e paligjshme”.

 

Tops nuk është analisti i vetëm që vëzhgon "cenueshmërinë" e veçantë të Antwerp dhe Amsterdamit ndaj krimit transnacional - një kërcënim i përkeqësuar nga një grup në rënie i shtetasve shqiptarë.

Ndërsa Rudina Hajdari, e cila është aktualisht udhëheqëse e opozitës parlamentare dhe kryetare e Komitetit të Integrimit të BE-së, ka shprehur në mënyrë të përsëritur, se Shqipëria është e angazhuar për të zbutur shqetësimet holandeze.

Ndërsa në të kaluarën, dështimet e Shqipërisë ngadalësuan pranimin, tani po ballafaqohemi me një problem të imazhit që është shumë më i madh se sa sugjerojnë faktet.

Progresi i bërë nga Shqipëria në luftën kundër krimit të organizuar është përshkruar në detaje të rëndësishme për shqyrtimin e këshillit, gjatë gjithë raportit të Mogherini.

Ndërsa krimi me veprimtari ndërkombëtare pa dyshim përbën një shqetësim, Mogherini konkludon se Shqipëria po bën përparime të rëndësishme përpara ​dhe po përballet me një betejë shumë të madhe mes ndasive politike.

Siç thuhet në raport, “një zgjidhje e përbashkët e Komitetit Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Shqipëri u miratua nga dy takimet e mbajtura gjatë periudhës raportuese (shkurt dhe nëntor 2018)" për shkak të vendimit të 18 prillit nga Lulzim Basha për t'i udhëzuar deputetët e opozitës për të djegur mandatet e tyre.

Por kohët e fundit, Shqipëria është tronditur nga protestat më të dhunshme, që pas vitit 2011.

Të dielën e 2 qershorit, protestuesit e lidhur me Lëvizjen Socialiste për Integrim (LSI) dhe Partinë  Demokratike (PD) hodhën bomba benzine dhe lëndë të tjera plasëse ndaj oficerëve të policisë, duke lënë 10 të plagosur.

Dënimi i veprimeve të Partisë Demokratike nga Departamenti Amerikan i Shtetit ishte i menjëhershëm, ndërsa të gjitha ambasadat e BE-së në Tiranë dhanë paralajmërime. Si NATO-ja dhe OSBE-ja kanë shprehur gjithashtu mospëlqimin e tyre për protestë të dhunshme.

Shqipëria aktualisht përballet me një krizë serioze - gjë që do të ishte marrëzi për të gjithë aktorët e bashkësisë ndërkombëtare, që ta injoronin.

Ne duhet të adresojmë shqetësimet e secilës palë të interesuar në mënyrë proaktive.

Megjithatë, duhet të kërkojmë që partnerët tanë në Evropë të lexojnë me kujdes raportin e Mogherinit dhe të njohin arritjet.

Kemi bërë hapa të rëndësishëm për të luftuar krimin e organizuar, por kemi nevojë për mbështetje shtesë bilaterale për të forcuar demokracinë tonë. Siç thotë Mogherini: “Polarizimi i fortë dhe bojkoti i përsëritur i opozitës për aktivitetet parlamentare ka ndikuar negativisht në punën e Kuvendit”.

Është e trishtueshme për forcimin e demokracisë vendimi për largimin e disa  deputetëve, veprim që ka ndikuar në të ardhmen e Shqipërisë - por është në duart e BE-së që të injorojë veprimet e një grupi të caktuar deputetësh, duke pranuar se shumica është e angazhuar të punojë me 28 vendet e tjera të BE për bisedimet e pranimit në familjen europiane.

Artikulli e foto marrë nga euobserver.com

loading...
loading...