RECETA GATIMI/ Sallatë orizi me pulë

RECETA GATIMI/ Sallatë orizi me pulë
Përbërësit:

300 gr lulelakër

275 gr brokoli

2 copë karota

1 thelb hudhër

30 gr koriandër

20 gr majdanoz

120 ml vaj ulliri

45 gr fara kungulli

kripë edhe piper.

 

Përgatitja:

Ziejmë së pari orizin, njësoj siç bëjmë me makaronat. E kullojmë dhe e spërkasim me pak vaj ulliri. Presim qepën imët dhe e vëmë të skuqet me fileton e pulës e prerë në shirita të trashë. Shtojmë kripë, piper dhe e lëmë deri sa pula të marrë ngjyrë. Shtojmë kërpudhat, i shuajmë me pak verë dhe i lëmë deri sa alkooli të avullojë. Të gjithë përgatitjen ia shtojmë orizit.