Lexoni sot, e Enjte 2 Maj 2019 në gazetën “Albanian Free Press”

Lexoni sot, e Enjte 2 Maj 2019 në gazetën “Albanian Free Press”
KRIZA, SI KA NDRYSHUAR ELEKTORATI NË SHQIPËRI

Nga EDUARD ZALOSHNJA

ANALIZË/ Acarimi i situatës politike në muajt e fundit ka sjellë efektet e veta në humorin e elektoratit shqiptar. Para se opozita të digjte mandatet, për PS-në ishin gati të votonin 680 mijë zgjedhës ose afro 100 mijë më pak se në 2017. Ndërsa për PD-në, 480 mijë, me rritje 25 mijë vota. Pse kuotat e Berishës janë sa dyfishi i atyre të Bashës dhe pse partitë e vogla po përballen me një krizë ekzistenciale tkurrjeje

 

POLITIKË

Bundestagu: Palët në Shqipëri të arrijnë në kompromis

 

EKONOMI

Pakësohen kreditë e këqija, bankat po i “blindojnë” borxhet me kolateral

 

SOCIALE

Mjekët shqiptarë dhe ata nga Ballkani Perëndimor, braktisje shqetësuese

 

IN MEMORIAM

ALEKSANDËR MOISIU, NJERIU DHE ARTISTI

Nga ALFRED MOISIU

Ish-President i Republikës së Shqipërisë (2002-2007)

Kur isha në detyrën e kryetarit të shtetit, disa herë e kam ndjerë veten ngushtë, kur personalitete të shquara të huaja më pyesnin se ku është muzeu i Aleksandër Moisiut. Aleksandri e ka një dhomë në Muzeun Etnologjik të Durrësit, por është një dhomë që në vitin 1970 iu kushtua kësaj figure dhe vetëm kaq. Sigurisht vendin e kishte dhe e ka në Kavajë, pasi atje ka qenë trungu i Moisijve, por për arsye të asaj kohe u vendos të qëndroj në Durrës.

 

DOSSIER

Traktati i Varshavës: Baza e Vlorës, si u akumuluan problemet mes shqiptarëve dhe sovjetikëve

“Albanian Free Press” publikon dokumente autentike nga arkivat e Traktatit të Varshavës të vitit, rreth krisjes së marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe ish-Bashkimit Sovjetik

 

CHAMPIONS LEAGUE

Magji e Leo Messi, Barcelona prek finalen

(Para)-gjykimit shqiptar i vjen në ndihmë Luksemburgu