Zjarr në katedralen Notre Dame në Paris

Zjarr në katedralen Notre Dame në Paris
Një zjarr i madh ka përfshirë Katedralen Notre Dame në Paris.

Sipas mediave vendase zjarri përfshiu fillimisht papafingon e katedrales, monumentin historik më të vizituar në Evropë, tha një nga zjarrfikësit.

Sipas zëdhënësit të Notre-Dame, zjarri është raportuar të këtë rënë rreth orës 18:50.

Katedralja u evakuua dhe një perimetër shumë i madh sigurie u krijua nga zjarrfikësit.

Mjetet e rëndësishme të ndërhyrjes janë në terren, duke përfshirë katër shkallë të mëdha dhe dy armë ngritëse ajrore. /l.k./

Marrë www.bbc.com