Ajaksi: 160 gola në 53 ndeshje, çfarë “makinerie golash”!

Ajaksi: 160 gola në 53 ndeshje, çfarë “makinerie golash”!
Champions/Totenhem “dridhet” para shifrave të frikshme të ekipit nga Amsterdami, madje edhe Liverpul e Barcelona 

Ajax i Amsterdamit do të mbetet, çfarëdo që të ndodhë, ndjesia më e bukur e sezonit 2018-2019, në UEFA Champions League.

Natyrisht, kjo skuadër është në qendër të vëmendjes së Ligës së Kampionëve, edhe sepse ka ndezur dëshirën e çdo klubi të madh evropian për t’i rrëmbyer talentët, autorë të një udhëtimi tashmë heroik në garën më të madhe evropiane.

Ndërsa të rinjtë e Ajaksit pas eliminimit të Real Madrid e Juves, i kanë ndezur “motorët” për të mos u ndalur më, aq sa britanikët e Totenhem po i druhen gjithnjë e më shumë ëndrrës së tyre të madhe: që mbetet finalja e madhe e Champions.

Maji po afron, kurse Ajax është ende në garë për një triumf të trefishtë, titullin kampion, kupën në Holandë dhe Champions League.

Dhe vazhdon të befasojë me rezultatet dhe futbollin që po prodhon.

Këtë fundjavë klubi i Amsterdamit luajti kundër Vitesse Arnhem, për javën e 32-të të Eredivisie, ku garon ashpër me PSV Eindhoven në luftë për titullin.

Djemtë e Erik ten Hag fituan 4-2, duke regjistruar edhe një rekord të ri: Sulmin më pjellor në një sezon në Holandë, në të gjitha garat.

Ajax ka shënuar 160 gola në 53 ndeshje, mesatarisht 3 gola për ndeshje, që nga fillimi i sezonit!

Kjo e bën atë, klubin me sulmin më të mirë të Evropës për këtë sezon.

Në ligë, totali është 111 gola të shënuar, pas 32 javësh, mesatarisht 3.5 gola për ndeshje.

Me 80 pikë dhe 3 pikë përpara PSV, e cila ka një ndeshje më pak, skuadra holandeze është në rrugën e duhur për të fituar titullin që ka humbur nga viti 2014.

Çuditërisht, golashënuesi më i mirë i kampionatit rezulton të jetë Luuk de Jong (27 gola), i PSV.

Por disa lojtarë të Ajax kanë shenjën mbi 10 gola: Tadiç 24, Ziyech 16, Huntelaar 15 dhe Dolberg 11 gola. Kërcënimi ofensiv i tyre është i shumëfishtë.

Ndërsa gjysmëfinalja e Ligës së Kampionëve afrohet javën e ardhshme, Ajax mund të ndërtojë një forcë mbresëlënëse grevash.

Në krahasim, Barça shënoi në ligë 85 gola, PSG 95, Manchester City 87, Bayern 79. Çfarë duhet ta përmirësojë më tej performancën e ekipit legjendar nga Amsterdamit.

Specialistët po besojnë gjithnjë e më shumë se në një finale të mundshme, as Barcelona dhe as Liverpool, nuk kanë asgjë të sigurt përballë “çudirave” që dhurojnë të rinjtë e një klubi, që nuk njohin kufij.  /A.M/