TMERR NË ZELANDËN E RE/ Sulm terrorist në dy xhami, 40 të vdekur dhe mbi 20 të plagosur rëndë. Katër të arrestuar

TMERR NË ZELANDËN E RE/ Sulm terrorist në dy xhami, 40 të vdekur dhe mbi 20 të plagosur rëndë. Katër të arrestuar
Të paktën dyzet persona janë vrarë dhe më shumë se 20 janë plagosur rëndë në një sulm me armë mbi dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

Numri i të plagosurve i ka kapërcyer 50.

Kryeministri i Zelandës së Re, Jacinda Ardern, i përshkroi incidentet si një sulm terrorist dhe si “një nga ditët më të errëta” të vendit.

Tre burra dhe një grua janë në paraburgim, tha oficeri i lartë i policisë, Mike Bush, por paralajmëroi se shumë të dyshuar mund të jenë të lirë.

Dëshmitarët treguan se tre burrat dhe gruaja kanë hapur zjarr njëkohësisht në dy xhamitë e qytetit.

Ngjarja ndodhi rreth orës 03:00 me orën lokale.

Raporti i parë i një sulmi erdhi nga xhamia e Al Noor, e vendosur në qendër të Christchurch përgjatë Deans Avenue, përballë Hagley Park.

Agresori vuri në shënjestër dhomën e lutjeve të meshkujve në xhami, pastaj u zhvendos në dhomën e grave.Kryeministri i Australisë Scott Morrison tha se një nga të arrestuarit ishte një qytetar australian.

Ai e përshkroi sulmuesin e dyshuar si një “terrorist të dhunshëm ekstremist të krahut të djathtë”.

Një nga agresorët ka filmuar edhe pamjet e sulmit dhe i ka lëshuar në rrjetet sociale.

Një numër xhamish në Zelandën e Re janë mbyllur për arsye sigurie, ndërsa alarmi është ngritur edhe në Australi.

Mediat raportojnë se bëhet fjalë për një akt ekstrem kundër emigrantëve dhe në mënyrë specifike të myslimanëve, që përfaqësojnë 1,1% të popullsisë në Zelandën e Re. /a.a/ Albanian Free Press Online/

Foto: Google