Lexoni sot, e Hënë 11 Mars 2019 në gazetën “Albanian Free Press”

Lexoni sot, e Hënë 11 Mars 2019 në gazetën “Albanian Free Press”
PROTESTA, TRE SKENARËT SE Ç’FITON OPOZITA MË 16 MARS

Opozita ka thirrur të enjten një protestë kombëtare që thotë se do të jetë hapi final i rrëzimit të qeverisë. Opinionisti i përhershëm i “Albanian Free Press”, Eduard Zaloshnja, analizon 3 opsionet që pritet të ndodhin. I pari, një tubim paqësor me shumë pjesëmarrje, por pa përmbysje pushteti, ose “shkoi për të vënë vetulla, por nxori sytë”. I dyti, protestë e dhunshme por pa sukses, ose “shkoi për të vënë vetulla, por nxori sytë”. Skenari i tretë, demonstratë e suksesshme që çon në largimin me turp të Ramës, ngritjen e Erion Veliajt dhe përballjen e tij me Bashën që gjithsesi humb, ose “shkoi për të vënë vetulla, por nxori sytë”

3/English 15

INTERVISTË

Robert Hand: Basha nuk na bindi se djegia e mandateve ishte e nevojshme

Këshilltari politik i Komisionit të Helsinkit, Robert Hand thotë se dalja e opozitës nga parlamenti heq vëmendjen nga kritikat legjitime ndaj qeverisë

4

EKONOMI

Kreditë, bankat po shfaqen më të kursyera se vitin e kaluar

5/15

ARSIM

Maturantët e vjetër, procedurat që duhet të ndjekin për pranimin në universitet

Sipas udhëzimit të Ministrisë së Arsimit, këta maturantë nuk do të japin më provim me zgjedhje përgjatë këtij viti, por do të pajisen direkt me diplomën përkatëse, e cila më pas i lejon për të vijuar garën për studimet e larta sipas preferencave të tyre

7

SHËNDETI

Ulja e dëgjimit, cilat janë sëmundjet që e shtojnë shqetësimin

6

DOSJA ’97

“Si u ndez Vlora dhe si bandat nisën sulmet ndaj VEFA-s kur studentët hynë në grevë urie”

10-11

ZODIAK

Horoskopi i javës së re nga astrologu Paolo Fox

9

KAMPIONATI

Merr fund bojkoti, Rama-FSHF, gati të zgjidhin ngërçin

12-13

[caption id="attachment_140007" align="aligncenter" width="764"] afp- F1 NENTOR 2018.pmd[/caption]