Çaj me xhinxher dhe limon për dobësim

Çaj me xhinxher dhe limon për dobësim
Një nga mënyrat më të mira për të pasur benefite nga këto dy përbërës, mrekullibërës për dobësim, është të përgatitet një çaj i thjeshtë që ka një shije të shkëlqyer, që do ju pëlqejë shumë.

Si duhet të veproni?

Vendosni në zjarr një filxhan ujë të nxehet dhe hiqeni nga zjarri përpara se të vlojë. Kur uji të jetë gati, shtoni disa copë të vogla xhinxher dhe lëreni në ujin e nxehtë për rreth 5 minuta, duke e mbuluar filxhanin e çajit me një pjatë ose kapak. Shtoni më pas lëngun e një gjysmë limoni.

Ky çaj këshillohet të pihet esëll në mëngjes.