Lexoni sot, e Mërkurë, 27 Shkurt 2019 në gazetën “Albanian Free Press”

Lexoni sot, e Mërkurë, 27 Shkurt 2019 në gazetën “Albanian Free Press”
OPOZITA: NUK E NJOHIM MË POLICINË

Përshkallëzohet tensioni politik në vend. Ish-ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, i cili drejton PD prej 6 vjetësh, paralajmëroi mbrëmë se opozita nuk e njeh më jo vetëm Kuvendin, por edhe policinë e krimit. Thirrje popullatës: Mosbindja civile të shtrihet nga jugu në veri. Protesta shënon sërish incidente, policia dhe garda nuk kursehen në lëshimin e gazit lotsjellës

2-3/15

LEXOJENI FALAS NE PDF

REPORTAZH

Të rinj dhe entuziastë, pse rinia shqiptare nuk e sheh të ardhmen në vendin e saj

5

LEXOJENI FALAS NE PDF

ALARMI

Popullsia po merr “të tatëpjetën”, për pak vite tkurremi në 2.6 milionë shqiptarë

6/15

LEXOJENI FALAS NE PDF

KOMENT

PRECEDENTI I RREZIKSHËM QË KA KRIJUAR OPOZITA

Nga TAULANT BALLA

Në 28 vite me radhë Saliu dhe Partia Demokratike kanë qenë përgjegjës për skemat piramidale, luftën civile të 1997-ës, grushtin e shtetit në 1998, shpërthimin e Gërdecit, vrasjen e 4 të pafajshmëve në 21 Janar, shitjen e detit, korrupsionin pafund që pasuroi fëmijët dhe familjen e Saliut dhe Lulit.

LEXOJENI FALAS NE PDF

ANALIZË

“Auto-dekriminalizim”?! Pse i intereson PS-së moskandidimi i kryebashkiakëve me 3 mandate?

Nga EGLANTINA NASI

Kryetarëve që i kanë “qeverisur” bashkitë e tyre për tre herë me radhë, nuk duhet t’u jepet më shansi të jenë në krye të tyre sërish. Një kërkesë të tillë i ka drejtuar dje Partia Socialiste, Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, i cili e ka hedhur poshtë atë. Por çfarë fshihet në të vërtetë pas kësaj kërkese? Përse kjo forcë politike del hapur kundër garimit në zgjedhjet vendore të qershorit, të kryebashkiakëve që i kanë ezauruar tre mandate? Kujt kërkon t’ia ndalë “hovin” Partia Socialiste?

4/14

LEXOJENI FALAS NE PDF

DOSSIER

“Gjimnazi “Azim Zeneli” në Gjirokastër, si lindi miqësia mes Dritëroit dhe Kadaresë”

Episode, fakte, personazhe dhe situata të rralla e interesante nga jeta e shkrimtarit të madh, Dritëro Agolli

Përgatiti për “Albanian Free Press”: Ilir Bushi

11

LEXOJENI FALAS NE PDF

IN MEMORIAM

Lamtumirë grua e rrallë, Sadije Agolli!

Nga Albert Zholi

Dje u nda nga jeta bashkëshortja e shkrimtarit Dritëro Agolli, Sadije Agolli. E veja e shkrimtarit të madh shqiptar u nda nga jeta në moshën 76-vjeçare. Mësohet se ajo ndërroi jetë në spital ku ishte shtruar pas një hemorragjie cerebrale. Kam patur fatin e  madh që me çiftin Dritëro dhe Sadije Agolli të kem patur qindra takime. Tek shtëpia e tyre, thuajse shkoja njëherë në muaj. Por gëzimin më të madh e kam patur kur organizova në qershor të vitit 1996 ardhjen e tyre në Athinë. Aty pashë dhe mësova se ata nuk ndaheshin kurrë. 10

LEXOJENI FALAS NE PDF

SPORT

“I dënuari përjetë”, Dani: S’duhet luajtur ndeshja fare!

Tirana-Partizani, “spektakli” i  tifozëve i garantuar

Kroacia, “toka e re e premtuar” e futbollit shqiptar

12-13

LEXOJENI FALAS NE PDF

SPECIALE

Leja e drejtimit të mjetit, si të mësoni gjendjen e pikëve

Të gjithë ata që kanë një leje drejtimi automjeti kanë në sistem automatikisht 20 pikë. Si zbriten ato

5

LEXOJENI FALAS NE PDF