Dieta 7 ditore Ketogjenike

Dieta 7 ditore Ketogjenike
 Dieta ketogjenike funksionon nëpërmjet eliminimit të glukozës, si çdo dietë e ulët karbohidrate. Trupi normalisht përdor glukozën për të krijuar energji, ndërkohë që ndoshta përdorni në një dietë të lartë në karbohidrate. Trupi fillon shkrirjen e yndyrës së ruajtur kur glukoza nuk po ofrohet nga burimet ushqimore. Kjo gjendje e vendos trupin tuaj në ketosis.

Kjo dietë stimulon trupin të shkrijë yndyrën e vet. Ka efekte pozitive për epilepsinë, sëmundje të zemrës, Alzheimer, obezitetin, diabetin dhe madje edhe për pacientët me kancer. Dieta Ketogjenike ul praninë e karbohidrateve dhe i zëvendëson ato me proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Dieta Ketogjenike u krijua nga Dr. Geyelin në vitin 1920 dhe është e ulët në karbohidrate dhe yndyrna. Ai zbuloi një lidhje të fortë midis shqetësimeve të pacientëve të tij dhe karbohidrateve në ushqime. Këto të fundit shkaktojnë shtim në peshë, nivel të lartë sheqeri dhe kolesterol të lartë.

Plani 7 ditor i dietës Ketogjenike:

Dita 1

Mëngjes: proshutë, vezë dhe domate

Drekë: djathë feta, pulë dhe vaj ulliri (sallatë)

Darkë: salmon i gatuar me gjalpë dhe shparguj

Dita 2

Mëngjes: djathë dhie, vezë, domate dhe borzilok

Drekë: gjalpë kikiriku, milkshake, gjalpë kakao dhe qumësht kokosi të miksuar sëbashku

Darkë: qofte të miksuara me perime dhe djathë çedar

Dita 3

Mëngjes: milkshake (si te vakti i mësipërm)

Drekë: karkaleca deti me avokado dhe vaj ulliri

Darkë: sallatë me djathë parmixhan, brokoli dhe mish derri

Dita 4

Mëngjes: omëletë me qepë, avokado, salcë, erëza dhe speca

Drekë: Salcë guacamole me selino dhe një grusht arra

Darkë: djathë, perime dhe pulë e mbushur

Dita 5

Mëngjes: omëletë me djathë dhe domate

Drekë: atë që keni lënë pa ngrënë darkën e kaluar

Darkë: sallatë me kërpudha, vezë dhe biftek

Dita 6

Mëngjes: omëletë me proshutë dhe perime

Drekë: djathë, proshutë dhe një grusht arra

Darkë: sallatë me vezë dhe biftek

Dita 7

Mëngjes: kërpudha, proshutë dhe vezë

Drekë: hamburger me salcë djathi dhe guacamole

Darkë: sallatë me biftek dhe vezë