Kapet në Durrës 40 vjeçari trafikanti italian i shpallur në kërkim ndërkombëtar

Kapet në Durrës 40 vjeçari trafikanti italian i shpallur në kërkim ndërkombëtar
Një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar u kap sot në Durrës.

Policia sqaron se në bashkëpunim me karabinierinë e Barit ka bërë të munduar arrestimin e 40 vjeçarit Giovanni Di Cosimo, i cili është dënuar në Itali për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike”.

Pas një hetimi intensiv disa mujor me metoda speciale nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, Policia e Shtetit dhe Arma e Karabinierëve të Barit, Itali u zbulua vendbanimi dhe u kap një shtetas i shumëkërkuar në nivel ndërkombëtar.

Gjatë paradites, Prokuroria e Krimeve të Rënda në bashkëpunim me Forcat Operacionale të DPPSh, Drejtorinë për Hetimin e Narkotikëve në Departamentin e Policisë Kriminale, Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës finalizuan operacionin ku u arrestua me qëllim ekstradimi shtetasi italian Giovanni Di Cosimo, 40 vjeç, lindur dhe banues në Bari, Itali.

Në ngarkim të tij, Gjykata e Barit ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. Për këtë vepër penale maksimumi i dënimit është 20 vjet burgim.

/l.k./