Si të zgjedhim dyshekun që duhet?

Si të zgjedhim dyshekun që duhet?
nga Andrea Piloti

 

Fjetja e mirë varet nga një numër faktorësh - ndër të cilat mund të numërohen rehatia, niveli i stresit dhe temperatura e dhomës - por së pari është e rëndësishme për të filluar nga bazat, dhe dysheku juaj është elementi i parë për një gjumë qetësues. Nëse jeni gati për të ndryshuar dyshekun e vjetër, duke lexuar këtë udhëzues do të dini se cilin produkt duhet të zgjidhni, sipas nevojave tuaja fiziologjike.

Nëse ju dëshironi të blini një të ri dhe, kohët e fundit, ju keni qenë në një dyqan të dedikuar, ju do të dini se ju mund të zgjidhni nga një gamë e gjerë e modeleve.

 

Si të zgjidhni dyshekun më të mirë për ju?

 

Si gjëja e parë që duhet të mbështesë trupin tuaj në një pozicion neutral, në të cilën shpina merr lakim natyror dhe pjesët e trupit, të cilat janë nën presion të lartë, si fundshpina, këmbët, shpatullat dhe koka, ata mbështeten në mënyrën e duhur .

Nëse dysheku është shumë e ngurtë, ai do t'i theksojë shumë këto pika presioni dhe do të bëjë që trupi juaj të marrë një pozicion të pasaktë. Përkundrazi, nëse është shumë e butë, pikat e presionit të trupit tuaj nuk do të marrin mbështetjen më të përshtatshme. Të dyja këto skenarë mund t'ju bëjnë të zgjoheni të lodhur. Për këtë arsye është mirë të zgjedhësh një dyshek ergonomik, të aftë për t'u përshtatur me kthesat e trupit tënd.

Në përgjithësi, një model apo një markë nuk thuhet të jetë më e mirë se një tjetër, por një model mjaft i ngurtë është këshilluar për njerëzit që vuajnë nga dhimbja e shpinës.

Në fakt, një studim i kryer në Spanjë që ka vëzhguar njerëzit që vuanin prej vitesh nga dhimbjet pas shpine, zbuloi se, në një shkallë që është vlerësuar me 1 në 10 të ngurtësisë së dyshekut, njerëz të cilët flinin në një produkt të mesëm- (5.6 shkallë) në mëngjes ndienin më pak dhimbje se ata që flinin në një produkt më të butë.

A është koha për një dyshek të ri? Si e dini nëse shtrati në të cilin po flini është ai i duhuri?Nëse zgjoheni në mëngjes me pak dhimbje shpine, e cila zgjat nga 15 deri në 30 minuta, do të thotë që një dysheku nuk është i përshtatshëm për ju. I duhuri, në të vërtetë, është ai në të cilin nuk ndien asnjë presion, pothuajse sikur të lëkundesh në ajër. E njëjta vlen edhe për gratë shtatzëna, të cilat shpesh vuajnë nga dhimbje prapa, të cilat për këtë arsye kërkojnë një dyshek të përshtatshëm.Ekspertët sugjerojnë të provojnë atë në dyqan, të shtrirë, në çdo produkt, në pozicionin ku normalisht fle.Ju duhet të kaloni të paktën 10 ose 15 minuta në krevat. Gjithashtu mos harroni të zgjidhni edhe jastëkun tuaj! Sa më shumë që mund të simuloni mënyrën si flini kur të shkoni në shtëpi, aq më shumë ka gjasa që të zgjidhni atë që është i duhuri. Dyshekë me susta Modelet me susta janë ende shumë më të përdorurat, gjithashtu falë mendimit të përgjithshëm të konsumatorëve. Ato mbështesin peshën e trupit përmes burimeve të spirales dhe, në modelet më moderne, çdo sustë është e pavarur nga të tjerët.Kjo ndihmon që krevati të përballojë vitet dhe veshja parandalon brendinë të dali nga dysheku.Në pjesën e sipërme, sustat mund të pajisen me një larmi të madhe të materialeve shtesë, për të siguruar rehati më të madhe, të tilla si latex ose shkumë, varësisht nga preferencat tuaja.Shitësit mund të përpiqen të përcjellin idenë më të butë që do të thotë lehtësi më të madhe, por kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë.Në fakt, nuk ka nevojë që numri i sustave të kalojë 390, gjëja më e rëndësishme është se ato janë të cilësisë. Përtej këtij numri, dallimi në ndjesi është aq i vogël sa që do të ishte e vështirë të vërehej. Avantazhet: Modelet e ndryshme ndryshojnë sipas ngurtësisë dhe çmimit, për të kënaqur pothuajse të gjitha shijet dhe llojet e buxhetit. Disavantazhet: në shumicën e rasteve nuk ka lidhje direkt midis çmimit dhe rehatisë, por shmangni modelet shumë të lira. Nëse ata nuk kanë burime të mjaftueshme dhe një rreshtim që mund të ofrojnë mbështetje adekuate, ka gjasa që ju të zgjoheni me dhimbje prapa dhe me kalimin e kohës.Për kë janë të dobishme: për njerëzit që janë mbipeshë, këto modele mund të ofrojnë një mbështetje më të ngurtë, duke e bërë më të lehtë të shtriheni dhe të ringriheni përsëri. Variantet më të ngurtë tregohen për ata që vuajnë nga dhimbje të ulët mbrapa, por, në përgjithësi, dyshekët me susta mund të jenë të rehatshëm për këdo. Dyshekë me shkumë memorieje  Popullariteti i modeleve të shkumës së memories vazhdon të rritet falë opinioneve të konsumatorëve.Ata janë bërë nga shtresa të shkumës me dendësi të ndryshme që i përgjigjen peshës dhe temperaturës dhe janë të njohur për përshtatshmërinë e tyre, sepse ato përshtaten me formën e trupit.Është gjithashtu e mundur të zgjedhësh një mbulim të dyshekut me shkumë të  memories. Avantazhet: përshtatja me formën e trupit tuaj, ndërsa pesha lëviz gjatë natës, shkuma e memories redukton pikat e presionit dhe lehtëson dhimbjen. Dyshekët e shkumës gjithashtu i zhdërvjelltësojnë lëvizjet, kështu që nëse fle me një partner, nuk do të shqetësohesh duke u kthyer. Disavantazhet: një nga problemet më të mëdha të dyshekëve të shkumës së memories është se, meqenëse janë të ndjeshëm ndaj temperaturës, ato zbuten me nxehtësinë e trupit dhe mund t'i bëjnë ata të ndihen shumë të nxehtë gjatë natës. Përveç kësaj, disa dyshekë me shkumë të memories lëshojnë një aromë kimike të pakëndshme.Janë të dobishëm për: nëse keni vështirësi të flini mirë, vuani nga lodhja kronike ose ndonjë lloj dhimbjeje muskulore, një dyshek me shkumë është mirë për ju, me kusht që të mos vuani nga nxehtësia. Dyshekë me latex Modelet e latexit janë bërë prej gome natyrale ose sintetike, dhe njihen për sigurimin e një mbështetjeje të qëndrueshme dhe uniforme. Avantazhet: Ekspertët mendojnë se latex është një nga materialet më të mira. Ky material ofron mbështetje të madhe, por gjithashtu një rehati të ngjashme me atë të shkumës së memories.Ndryshe nga shkuma e memories , megjithatë, latex ushtron një shtytje në kundërshtim me atë të trupit, duke siguruar, në fund të fundit, mbështetje më të madhe. Disavantazhet: nëse nuk ju pëlqen një model i ngurtë, latex ndoshta nuk është zgjedhja e duhur për ju.Janë të dobishëm për: një dyshek latex ose një mbulesë për dyshek late është i duhuri për lehtësimin e dhimbjeve të prapme, sepse ofron kombinimin më të mirë të rehatisë dhe mbështetjes. Dyshekët me fryrje Këto nuk janë dyshekët që përdoren shpesh në dhomat e mysafirëve. Modelet ajrore të lartë janë të ngjashme me modelet klasike me susta, por përdorin dhomëzat e mbushura me ajër në vend të sustave, dhe janë të mbuluara me një shtresë shkumë sipër.Këto produkte janë përdorur prej kohësh për pacientët me lëndime të shtyllës kurrizore, që rrinë të shtrirë për një kohë të gjatë. Ato mund të rregullohen në mënyrë që të mos ushtrojnë presion në të njëjtat zona të trupit për periudha të zgjatura, gjë që ndihmon në shmangien e lëndimeve të lëkurës tek pacientët të cilët nuk mund të lëvizin.Avantazhet: çiftet që kanë preferenca të ndryshme subjektive në lidhje me rehatinë dhe nivelet e ngurtësisë, mund të jenë të kënaqur me një dyshek me ajër. Arsyeja është se ngurtësia e secilës anë të shtratit mund të ndryshohet. Nëse ju pëlqen një model më i fortë se partneri juaj, këto shtretër mund të përshtaten sipas nevojave tuaja.Disavantazhet: nganjëherë njerëzit nuk mund ta rregullojnë atë në mënyrë që të jetë mjaft i ngurtë dhe zgjohen me dhimbje prapa. Produkte të cilësisë më të ulët mund të rriten nga njëra anë kur ulet në anën tjetër. Për këtë arsye, është e preferueshme të zgjidhni modele të pajisura me dhoma të shumëfishta.Për kë janë të dobishme: ato janë veçanërisht të dobishme kur partneri ka nevoja të ndryshme. Nëse dikush vuan nga dhimbja e shpinës, njëra anë mund të bëhet më e ngurtë se tjetra për të ofruar më shumë mbështetje. Kur ta zëvendësoni dyshekun e vjetër? Produktet e sotme janë bërë për të kaluar një jetë, por, ndoshta, ju nuk do të keni dëshirë për t’i mbajtur ato për një kohë të gjatë. Trupat tanë ndryshojnë me kalimin e kohës, kështu që dysheku në të cilin dikur flini mirë nuk mund të ofrojë të njëjtën rehati gjatë viteve.Ata gjithashtu mbledhin merimangat e pluhurit, kërpudhat dhe mikrobet të tjera që mund të përkeqësojnë alergjinë dhe të ndikojnë në gjumin tuaj. Pas 10 apo 15 vjetësh, është koha për të menduar për blerjen e një modeli të ri.Në fund të fundit, ekspertët thonë se shtrati më i mirë për ju është ai ku ndiheni më të rehatshëm. Së fundi, mos harroni se asnjë dyshek nuk do ju rregullojë gjumin nëse flini vetëm pesë orë në natë. Për t'u ndier më mirë, duhet të flini mjaftueshëm, pavarësisht nga lloji i dyshekut që përdoret.

*përkthyer nga www.materassimatrimoniali.com

 

 

Shpërndajeni me miqtë tuaj: