Pranga menaxherit të rafinerisë së kokainës

Pranga menaxherit të rafinerisë së kokainës
Një person ka përfunduar në prangat e karabinierëve, pas një operacioni të nisur që në fillim të viti 2018, pasi akuzohet për trafik droge.

Arrestimi i tij e çon në katër numrin e shqiptarëve të arrestuar, që dyshohet si pjesë e organizatës që merrej me prodhimin dhe shitjen e kokainës.

Hetimet filluan në janar, kur policia zbuloi një ndërtesë në rrugën Piemonte në një zonë industriale. Në pranga përfunduan Artur Hysa, 39 vjeç dhe 34 vjeçari Jetmir Hallunaj, të cilët janë parë duke i dhënë një armë 52 vjeçarit italian, Antonio Francesco Durante. Ky ishte momenti që çoi në zbulimin e rafinerisë së drogës; kokainë e pastër me 85% përbërës aktiv

Pas arrestimit të tre personave, në pranga përfundoi edhe Alessio Zanini, 37 vjeç nga Brescia, trafikant ndërkombëtar droge.

Pas arrestimeve të para u zbulua se Artur Hysa ishte në fakt kreu i organizatës, i cili ishte i rrethuar nga anëtarë për të menaxhuar trafikun me shumicë. Detyra i besohet jo vetëm Hallunajt, por edhe Florian Nacit, lidhja e "vërtetë" midis prodhuesve dhe tregtarëve me pakicë.

Për këtë të fundit, arresti mbërriti më 23 tetor, së bashku me një urdhër të dytë burgimi për shefin e ndaluar. Përveç tyre, këtë mëngjes u arrestua edhe shqiptari tjetër, i cili kishte rolin e menaxhimit të trafikut të kokainës.

/l.k./

Marrë nga www.padovaoggi.it

Shpërndajeni me miqtë tuaj: