Icardi flet para derbit: Milan ka lojtarë me përvojë, Higuain është një sulmues i madh

Icardi flet para derbit: Milan ka lojtarë me përvojë, Higuain është një sulmues i madh
Kanë mbetur edhe shumë orë që prej startit të derbit të Madoninës, por si në çdo derbi qyteti takimi nis një javë para dhe përfundon një javë më pas. I tillë është edhe ky i kësaj të diele, me Interin që pret në "Giusseppe Meaza" rivalin e qytetit, Milanin, në një klasike të tërën për ta shijuar. Një derbi që pritet t'i ketë të gjitha. Përplasjet, golat dhe atë më të rëndësishmin, spektaklin.

Një fakt të tillë e ka pohuar edhe idhulli i tifozerisë zikaltër dhe kapiteni i skuadrës, Mauro Icardi, i cili për "Sky" ka analizuar me imtësi kundërshtarin, ku ka veçuar edhe "idhullin" e tij në kampin kuqezi.

"Është sfida që e bën një qytet të lumtur. Sigurisht që janë vetëm tre pikë nëse fitoni, por gjëja e rëndësishme është të luani një lojë të mirë dhe të jepni qëndrueshmëri në atë që po bëjmë. Nëse fitojmë, do të punojmë më mirë. Milan ka lojtarë të mëdhenj, me përvojë dhe të cilët kanë luajtur në Serie A për një kohë të gjatë.

"Nëse kam për të zgjedhur një, unë do të them Higuain, sepse ai shënon shumë gola. Është ai që i mungonte Milanit.  Unë nuk shoh një rivalitet. Ai ka pasur një karrierë të madhe dhe është një sulmues i madh. Ne do të jemi kundër njëri-tjetrit në lojë, por unë jam i qetë dhe në kërkim të bëj më të mirën time.

"A mund të shënoj më shumë gola se Higuain dhe Cristiano Ronaldo? Nuk më pëlqen të flas për këto gjëra në fillim të sezonit. Unë do të përpiqem të jap kontributin tim dhe pastaj do të shohim në maj.

Icardi më pas u pyet nëse ai preferon të shënojë kundër Rossonerëve apo Juventusit.

"Janë dy ndeshje speciale. Unë kam shënuar në të dyja dhe kam ndjerë shumë emocione. Në fund, ndonëse shënon,  çështje nëse fiton është gjëja më e rëndësishme ".

Menjëherë pas derbit, Interi përballet me Barcelonën në Ligën e Kampionëve.

"Këto janë ndeshje të vështira, por ne mund t'i luajmë ato dhe të bëjmë shfaqje të mëdha. Nuk mund të them nëse këto sfida do të na tregojnë se ku do të jemi, por nëse fitojmë ne mund të ecim përpara në mënyrën më të mirë. Tani ekziston derbi dhe unë jam i qetë dhe i përqendruar për këtë takim. Të tjerët do të vijnë më vonë.

"Ne kemi pasur një fillim të shkëlqyeshëm në Ligën e Kampionëve dhe këto dy fitore na japin një shtysë të mirë për ndeshjen të mërkurën. Ne mund t'i lëndojmë ata, ashtu si Roma bëri vitin e kaluar apo klubet më të vogla në Spanjë po bëjnë këtë sezon".

A mundet Interi të mbyllë hendekun me Juventusin dhe Napolin në krye të Serie A?

"Nuk mund të them, do të them vetëm se Interi ka lojtarë të mëdhenj që po përmirësohen. Shumë lojtarë të rinj kanë ardhur dhe ata do të përmirësohen. Juventusi ka fituar në vitet e fundit dhe tashmë ka një bazë solide, kjo është pjesa e rëndësishme.Dua të fitoj diçka në Inter, dhe nëse bëjmë mirë, mund të vijnë çmimet".-përfundoi bomberi argjentinas.

Inter dhe Milan do të takohen këtë të dielë, duke nisur nga ora 20:30.

 

Shpërndajeni me miqtë tuaj: