Vjeshta “e përgjakur”!

Vjeshta “e përgjakur”!
Etjet e ngjyrës së kuqe kanë pushtuar pasarelat e mbarë botës. Ajo është ngjyra mbretëreshë e këtij sezoni, ashtu siç ishte edhe në dimër e vjeshtë. Me sa duket bota ka më shumë nevojë për dritë e për pasion ndaj e gjithë moda është përqendruar aty. Ajo që u dallua edhe në ceremonitë e ndryshme të kësaj vere ishte pikërisht kjo, aktoret dhe të ftuarat speciale kishin preferuar të kuqen, më

së shumti, në version gjithmonë elegant e të gjatë, me transparenca dhe dantella të çmuara. Por si të veshësh të kuqen edhe jashtë “qilimit të kuq” ndërkombëtar, pra jashtë paradave të yjeve ose sfilatave? Këtë e kanë arritur më së miri edhe bukuroshet shqiptare, të cilat gjithmonë nxitojnë të ndjekin modën e përtej oqeanit.

Në të kaluarën, e kuqja ishte një simbol i mbretërive, mbulonte selinë e froneve, shkallët më të larta të Kishës (prandaj kardinali quhej e vishej me të kuq), dhe bazat e teatrove, ku “La Scala” kryesonte.

Në modë, e kuqe është mbi të gjitha sinonim me “Valentino”. Legjenda thotë se një dashnor shumë i ri, Valentino Garavani, i pëlqente të kalonte pasditen e tij në dyqanin e tezeve, duke vëzhguar mbetjet e kuqe të ndezura të copave. "Kuptova në atë moment që pas bardh e zi, nuk ka ngjyrë më të bukur", tha ai vite më vonë. Dhe nga viti 1968 deri në vitin 2005, kurrë nuk u tradhtua kjo dashuri me të kuqen. Formula e asaj që do të kishte hyrë në përjetësi si Valentino kuqe ishte e një "thjeshtësie" thjeshtësi: 100 për qind e kuqe, pak të verdhë, 10 për qind e zezë, si për të vënë piper në të. Një ngopje me sensualitet që nuk zgjati shumë për të joshur Christian Dior. I pasionuar për lulet, ai ngjyrosi më shumë se një koleksion prej barbaroze të kuqe dhe lulëkuqe, të preferuarit e tij; më pas e rrezikshmja nuancë në të kuq buzësh Rouge Dior, 1953, duke "veshur buzëqeshjen e grave" ​​dhe në ngjyrë e saj të veçantë trafalgar. "Shumë stimuluese dhe tërheqëse, ajo është ngjyra e jetës. I dua të kuqet dhe, sipas mendimit tim, do të punojë me ndonjë ton të lëkurës. Scarlet e kuqe, të kuqe të ndritshme, e kuqe angleze, purpur ose qershi, është një për të gjithë dhe, nëse nuk dëshironi një fustan të kuq, mund të përdorni një kapelë të kuqe që sjell një efekt të madh.", këto janë fjalët e tij të përjetësuara në Fjalorin e Vogël të Moda, botuar në vitin 1954 nga Cassell.  Edhe këtë vjeshtë 2018 duket se bukuroshet shqiptare, ato të modës, ekranit, politikës, kanë preferuar të ndriçojnë pamjen e tyre me ngjyrën e kuqe dhe derivatet e saj. Modelja Vivian Canaj e zgjedh për t’u dukur bukur në periudhën e fundit të shtatzënisë, Marina Vjollca për të pasur sharmin e një vajze kubane në pushimet e saja, këngëtarja Alida Duka e zgjedh në hitin e saj të fundit, ndërsa Samanta Karavella dhe modelja Emina Çunmulaj, për të qenë trendi por edhe seksi. Zaimina Vasjari të verbon me këtë fustan të gjatë në një nga fotot e saj por edhe politikania Erisa Xhixho e zgjedh në një mbrëmje me miqtë.

 

Shpërndajeni me miqtë tuaj: