Ritualet anticelulit që duhet të zbatoni

Ritualet anticelulit që duhet të zbatoni
Pini ujë me limon sapo të zgjoheni

Ky është një ritual i thjeshtë që sjell përfitime të mëdha. Është shumë i lehtë për t’u realizuar, pasi ai vetëm kërkon që ju të shtrydhni lëngun e një limoni dhe ta përzieni me një gotë me ujë të ngrohtë ose të nxehtë. Sigurohuni që të përdorni limon organik dhe ujë të pastruar për të shmangur substancat toksike që mund të jenë të dëmshme.

Me këtë recetë, jo vetëm që do të jeni në gjendje të eliminoni celulitin, por gjithashtu do t’ju ndihmojë për të luftuar toksinat e ushqimit që keni marrë gjatë gjithë ditës. Uji me limon ka veti të mëdha që nuk duhet të nënvlerësohet. Hidraton dhe ndihmon që të keni një gjumë të qetë.

Bëni një rutinë stërvitjeje anti-celulit

Mund të jetë e vështirë të krijoni një rutinë ushtrimesh për të eliminuar celulitin. Megjithatë, duhet të përpiqeni dhe pasi të mësoheni me të, nuk mund ta imagjinoni dot të filloni ditën pa këto ushtrime. Një rutinë e mirë ushtrimesh kundër celulitit do t’ju ndihmojë të punoni muskujt. Në këtë mënyrë, do të digjni yndyrat e depozituara në lëkurë, ku celuliti ishte i pranishëm.

Është e rëndësishme që në fillim të jeni të vetëdijshëm për faktin se do ju duhet të paktën një muaj për të parë rezultatet e para.

Ushtrimet më të mira janë: squat, ushtrime barku, ushtrime për abdominalet, hip dhe zbrit shkallët. Është e rëndësishme t’i realizoni këto ushtrime me durim dhe të mos ndaleni derisa të arrini rezultatet e dëshiruara.

Fërkoni trupin me furçë para larjes

Të bëni me furçë lëkurën e thatë është një procedurë që duhet të bëhet një zakon. E vetmja gjë që duhet është një furçë e butë. Me këtë furçë duhet të pastroni çdo pjesë të trupit. Ky ritual jo vetëm që do të ndihmojë për të eliminuar celulitin, por edhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe të përshpejtojë metabolizmin.

Aplikoni një krem anticelulit

Pasi keni bërë më furçë lëkurën tuaj, lahuni si zakonisht. Kjo do t'ju ndihmojë të eliminoni të gjitha qelizat e vdekura. Pas dushit, aplikoni një sasi të mjaftueshme me një krem të veçantë për të hequr celulitin. Kremrat më të mirë për të eliminuar celulitin janë ato të pasura me antioksidantë. Ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të gjerë më bazë kafeine.

Kur të aplikoni kremin anticelulit, do të bëni lëvizje të butë rrethore. Ato do t’ju lejojnë të lëvizni depozitat yndyrore.

Bëni një mëngjes anticelulit

Të gjitha ritualet e mëngjesit për të eliminuar celulitin që kemi rekomanduar nuk do të shërbejnë për asgjë nëqoftëse ushqimi juaj është i keq. Gjëja më e mirë është ta filloni ditën me ushqime që luftojnë lëkurën e bezdisshme të portokallit.

Kur të gatuani, zgjidhni vaj kokosi në vend të atyre tradicionale. Ju gjithashtu duhet të përfshini më shumë perime sesa mish në dietën tuaj dhe të shmangni çdo lloj yndyre. Një alternativë e mirë është të hani një sallatë ose të pini një frulato më perime jeshile.

Merrni një shtojcë ushqimore 

Nëse jeni duke u përpjekur për të hequr celulitin, ju do të duhet të ulni konsumin e ushqimeve të caktuara. Për të shmangur problemet shëndetësore, ne ju këshillojmë që të merrni disa shtesa ushqimore.

Nëse aktiviteti juaj fizik është i moderuar dhe i ekuilibruar, një shtesë e rregullt do të jetë më se e mjaftueshme. Por mos harroni se është gjithmonë më mirë t’i merrni vitaminat dhe mineralet përmes ushqimeve në vend të përdorimit të shtojcave.

Pini një gotë me ujë të thjeshtë

Rituali i fundit në mëngjes për të eliminuar celulitin është të pini një gotë me ujë të thjeshtë. Edhe në qoftë se e keni marrë më parë ujin me lëng limoni, kjo gotë e dytë e ujit do të ndihmojë të plotësojë lëngjet pas stërvitjes.

Në luftën kundër celulitit është me rëndësi që lëkura juaj të jetë e hidratuar mirë. Ndërsa është e vërtetë se kremi le një lëkurë të butë, kjo nuk zgjat shumë, nëse nuk hidratoheni në mënyrën e duhur. Mos harroni të pini dy litra ujë në ditë.

Këshilla është që gjithmonë të mbani me vete një shishe me ujë për të shmangur që të harroni të pini apo të josheni për të blerë një pije me sheqer.

 

Shpërndajeni me miqtë tuaj: