Maska shtëpie për flokë të thatë

Maska shtëpie për flokë të thatë
Maska me mjaltë dhe vaj ulliri

Keni nevojë për një filxhan kafeje mjaltë dhe tre lugë vaj ulliri. Vendosini bashkë në një enë dhe përziejini mirë deri në një masë homogjene. Aplikojeni mbi flokë duke filluar nga lëkura e kokës e deri tek majat. Të gjitha flokët duhet të mbulohen mirë. Lëreni për gjysmë ore të veprojë. Shpëlajini me ujë të vakët.

Maska me aloe vera

Ju duhen të paktën dy fletë të aloe vera ti prisni për së gjati dhe ti hiqni tulin. Vendoseni në një enë dhe shtojini balsamin e zakonshëm që përdorni për flokët. Kalojini në mikser për pak minuta dhe aplikojeni mbi flokë dhe pjesën e lëkurës masazhojeni. Mbajeni për 30 minuta. Përdorni ujë të bollshëm për ta pastruar.

Maska me luleshtrydhe, mjaltë dhe vaj ulliri

Vendosni në mikser 20 luleshtrydhe mesatare, dy lugë mjaltë dhe dy lugë vaj ulliri. Përziejini për pak minuta. Aplikojeni vetëm në rrënjët e flokut dhe lëreni për gjysmë ore. Shpëlajeni me ujë të vakët.

 

Shpërndajeni me miqtë tuaj: