Dieta me supë perimesh

Dieta me supë perimesh
Dita 1

Mëngjesi - Një çaj ose kafe; dardha dhe mollë

Zemër- Një lëng frutash pa sheqer

Dreka - Supë dhe një mollë

Zemër- Një lëng frutash pa sheqer

Darka – Supë dhe dardha

Dita 2

Mëngjesi - Një kafe

Zemër - Një çaj

Dreka – Supë, brokoli i gatuar, radhiqe

Zemër - Një çaj ose kafe

Darka – Supë, 200 gram patate të ziera 

Dita 3

Mëngjesi - Një kafe

Zemër - Një çaj

Dreka –Supë, brokoli i gatuar, radhiqe

Zemër - Një çaj ose kafeDarka –Supë, 200 gram patate të ziera 

Dita 4

Mëngjesi - Kapuçino me 200 ml qumësht të skremuar, banane

Zemër- Një çaj ose kafe

Dreka - 200 gram kos të ulët në yndyrë, një banane

Zemër - Një çaj

Darka -Supë, një milkshake me 200 ml qumësht dhe një banane 

Dita 5

Mëngjesi - Një kafe

Zemër - Një çaj

Dreka - 300 gram peshq të avulluar (cod, hake, vetëm), domate

Zemër - Një çaj

Darka – Supë,  200 gram peshk i pjekur në zgarë

Dita 6

Mëngjesi - Një kafe

Zemër- Një çaj

Dreka - Një ose dy biftekë viçi i pjekur në skarë, verë dhe kopër me avull

Zemër- Një çaj

Darka -Supë, 300-400 g pule të pjekur pa lëkurë

Dita 7

Mëngjesi - Një kafe

Zemër - Një lëng frutash pa sheqer

Dreka - 150 gram oriz ngjyrë kafe me perime për shije; asparagus, qepë dhe karota

Zemër - Një lëng frutash pa sheqer

Darka -Supë, panxhar dhe kastravec

Këshilla:

Ju duhet të pini të paktën 1,5 ose 2 litra ujë në ditë për të hequr toksina, dhe t’i harroni pijet e ëmbla dhe të gazuara, alkoolin, bukën, makaronat, ëmbëlsirat, sheqernat dhe yndyrat. Ne ju këshillojmë që të peshoni veten ditën e parë dhe të katërt, në të cilën duhet të keni humbur dy deri në tre kilogramë. Nëse keni humbur më shumë, provoni të shtoni mëngjesin me dy feta, ose drekë me oriz ngjyrë kafe ose makarona të pasura.

Ju mund të përjetoni parehati të tilla si dhimbje koke, diuresë të bollshme, evakuim të shpeshtë dhe djersitje më të madhe sepse trupi po heq materiet e dëmshme, kështu që është e këshillueshme që të filloni dietën gjatë fundjavave.

Mos e kaloni 7 ditë dietë dhe gjithmonë kërkoni këshillën mjekut dietolog. Për një efekt më të mirë, kombinoni aktivitetin motorik aerobik me dietën tuaj, ecjen e lehtë, çiklizmin, notimin. Edhe 30 minuta në ditë ecje mund të jetë e mjaftueshme!

Shpërndajeni me miqtë tuaj: