Dieta javore mesdhetare

Dieta javore mesdhetare
Në vitet 50 të shekullit të kaluar, Ancel Keys, një nutritionist amerikan, kuptoi se popullatat e pellgut të Mesdheut ishin më pak të ndjeshëm ndaj disa sëmundjeve sesa amerikanët. Nga ky vëzhgim u lind hipoteza se dieta mesdhetare ishte në gjendje të rriste jetëgjatësinë e atyre që e ndoqën.

I njëjti studiues, u kthye në shtëpi, vazhdoi për vite me radhë hulumtimet, të cilat kulmuan në hartimin e librit “Hani mirë dhe qëndroni mirë, mënyra mesdhetare ". Në këtë libër u raportuan rezultatet e studimit "Shtatë Shtete të famshme”, për njëzet vjet u monitoruan kushtet e ushqimit dhe të shëndetit të 12,000 njerëzve në moshën 40-60 vjeç, që jetonin në vende të ndryshme si Japonia, SHBA, Holanda , Jugosllavi, Finlanda dhe Italia.

Hipoteza fillestare e Keys u konfirmua dhe dieta mesdhetare u propozua në të gjithë botën si dietë ideale për të zvogëluar fuqinë e të ashtuquajturave "sëmundje të mirëqenies".

Duke u nisur nga vitet 1970, u kërkua të përhapen zakonet dietetike tipike të dietës së Mesdheut edhe në Shtetet e Bashkuara. Drithëra, perime, fruta, peshk dhe vaj ulliri u propozuan si një alternativë për një dietë shumë të pasur.

Për të përmbledhur të gjitha parimet e dietës së Mesdheut dhe për të mbajtur popullatën, u propozua një piramidë ushqimore e thjeshtë në vitet '90, e cila raportoi shpërndarjen e frekuencës dhe sasisë së ushqimit gjatë gjithë ditës. Veçanërisht në bazën e saj ishin ushqimet që duhen konsumuar disa herë në ditë, ndërsa në krye u është dhënë ushqimi për t'u kufizuar.

E hënë

Mëngjesi

1 filxhan qumësht ose kos me tërshërë, 3 kokrra arra  ose bajame ose lajthi

Dreka

Sallatë m domate, kastravecë, speca etj me vaj ulliri. Fasule të gatuara me vaj ulliri, bukë të zezë

Darka

Supë me zarzavate me kunguj, karota, patate, qepë, speca etj e gatuar me vaj ulliri, makarona me salcë domate e gatuar me vaj ulliri, 1 lugë djathë Parmigiano, kos

E martë

Mëngjesi

1 filxhan qumësht ose kos, bukë të thekur, 1 racion djathë të bardhë, disa feta domate dhe kastravecë

Dreka

Sallatë me zarzavate të freskëta e vaj ulliri, fileto viçi pa dhjam (e pjekur me pak vaj ulliri) shoqëruar me lakra të egra me vaj ulliri dhe limon, bukë të zezë

Darka

Sallatë me zarzavate të freskëta me rukola, domate etj, perime të pjekura si speca, patëllxhanë, kunguj etj, me vaj ulliri dhe limon, djathë të bardhë ose gjizë pa kripë, bukë të zezë

E mërkurë

Mëngjesi

1 filxhan qumësht ose kos, 1 fetë bukë të zezë, 1 kokërr vezë të zier

Dreka

Sallatë me zarzavate të freskëta, speca të mbushur me oriz të gatuar me vaj ulliri

Darka

Supë krem me kungull të verdhë, sallatë me zarzavate e peshk ton me vaj ulliri, bukë të zezë

E enjte

Mëngjesi

1 filxhan qumësht ose kos, bukë të zezë, 1 lugë mjaltë

Dreka

Sallatë me zarzavate të freskëta me vaj ulliri, peshk i pjekur në furrë ose skarë me patate

Darka

Sallatë me zarzavate të freskëta, byrek me miell integral me zarzavate i gatuar me pak yndyrë, 1 filxhan kos

E premte

Mëngjesi

1 filxhan qumësht ose kos, bukë të zezë, djathë të bardhë

Dreka

Sallatë me zarzavate të freskëta, fileto pule e pjekur me pak yndyrë, shoqëruar me speca dhe kunguj të pjekur, me vaj ulliri dhe limon, bukë të zezë

Darka

Sallatë me zarzavate të freskëta e vaj ulliri, omëletë me brokoli, gjizë pa kripë, bukë të zezë

E  shtunë

Mëngjesi

1 filxhan qumësht ose kos, bukë të zezë, djathë të bardhë

Dreka

Sallatë me zarzavate të freskëta e vaj ulliri, makarona me kunguj dhe arra, 1 lugë çaji me djathë Parmigiano

Darka

Supë me zarzavate gatuar me vaj ulliri, sallatë me fasule të ziera, domate, qepë etj me vaj ulliri dhe limon, bukë të zezë

E  dielë

Mëngjesi

1 filxhan qumësht ose kos, bukë të zezë, djathë të bardhë, vezë të zier

Dreka

Sallatë me zarzavate të freskëta e vaj ulliri, peshk ose fruta deti të pjekura në skarë, shoqëruar me zarzavate (të gatuara në avull) me vaj ulliri dhe limon, bukë të zezë

Darka

Sallatë me zarzavate të freskëta, vaj ulliri dhe uthull ose limon, rizoto me zarzavate i gatuar me vaj ulliri, 1 lugë çaji djathë Parmigiano, 1 filxhan kos

Shpërndajeni me miqtë tuaj: