Shaqiri bashkohet me Liverpool, tallet me kritikët dhe zbulon sekretin kur iu bashkua Inter

Shaqiri bashkohet me Liverpool, tallet me kritikët dhe zbulon sekretin kur iu bashkua Inter
Xherdan Shaqiri shfaqet për herë të parë me shokët e tij të rinj në SHBA. Mbrëmjen e djeshme ai ishte në tribunë ndërsa Mo Salah e Sadio Mane shënuan në fitoren 2-1 që ekipi i drejtuar nga Jurgen Klopp fitoi 2:1 ndaj ekipit të Pep Guardiola, Manchester City.

Shaqiri doli sot në stërvitje me ekipin finalistë të Champions League, Liverpool.  I pyetur për kritikat e përsëritura ndaj tij, Shaqiri u përgjigj. “Mendoj se statistikat flasin më mirë se ato. Kam qenë golashënuesi më i mirë i ekipit tim si në gola, edhe në asistime, kështu që nuk më duhet të them më shumë. Mendoj se të gjithë e dinë se kam qenë lojtari më i mirë. Unë nuk dëgjoj njerëzit çfarë thonë.”

Për vëllezërit Neville, Shaqiri buzëqesh, “Ata ishin lojtarë të Manchester United, ndoshta nuk e pëlqejnë Liverpoolin! Nuk dua të komentoj për atë që njerëzit thonë se unë nuk e di se çfarë thonë.” Futbollisti me origjinë shqiptare i Zvicrës realizoi ndaj Serbisë një nga dy golat e fitores dhe festoi me shqiponjës dykrenore, ndërsa pas mbylljes së botërorit, ai iu bashkua nje ekipi të madh në Premier League.

Shaqiri lidhur me të ardhmen theksoi: “Jam duke luajtur në Premier League për tre vjet dhe unë e di se për çfarë më pret. Mund të shënoj gola, të jap asistime. Kam luajtur në Evropë dhe kam shumë përvojë. Kjo është arsyeja pse trajneri më ka zgjedhur. Ai besoj se më pëlqen si lojtar, sepse i di cilësitë e mija.”

Ylli zviceran me origjinë shqiptare  thotë se pothuajse u tërhoq në kalonte në Anfield Road katër vjet më parë: “Bayern nuk donte të më shiste më pas. Kam biseduar me ish-trajnerin Brendan Rodgers para Kupës së Botës në Brazil. Ai më thirri dhe unë isha i interesuar. Në janarin tjetër, megjithatë, unë nënshkrova me Inter. Tani unë jam më së fundi një lojtar Liverpool”.

Për transferimin e Shaqirit te Liverpooli, nga Stoke City, Të Kuqtë përdorën një klauzolë në kontratën e tij dhe investuan 14.5 milionë euro.

Interesant është fakti se me Arsenal aktivizohet Granit Xhaka, futbollisti tjetër me origjinë shqiptare i Kombëtares zvicerane.

Shpërndajeni me miqtë tuaj: