Lexoni sot, 12 Korrik 2018, në gazetën e përditshme "Albanian Free Press"

Lexoni sot, 12 Korrik 2018, në gazetën e përditshme "Albanian Free Press"
VETTINGU, SI PO FUNKSIONON FILTRI I TREFISHTË MBI DREJTËSINË

Nga ALFRED PEZA

ANALIZË Procesi i vettingut është shoqëruar me shumë dyshime, skepticizëm, qëndrime refraktare, entuziazëm fals dhe pak ose aspak realizëm për pritshmëritë e tij dhe reformës në drejtësi në tërësi. Si po funksionon filtri i trefishtë i PPP së famshme – pasuria, personaliteti dhe profesionalizmi për 800 gjyqtarët dhe prokurorët e sistemit të vjetër që duan të mbijetojnë nënsistemin e ri të drejtësisë. Dhe pse Thanza, nuk është as i pari dhe as i fundit ndër gjyqtarët e prokurorët që kanë "ngecur" brenda filtrave të procesit të vettingut

 

EKONOMI

Kredi në valutë? Kujdesi që duhet të bëni nga kursi i këmbimit

Raporti i BSH: Faktorët që ndikojnë në stabilitetin e bankave

 

EKSKLUZIVE

Dorëshkrimet e padala të Rita Markos: Italia fashiste në grahmat e fundit, si po përgatiteshim për luftën me gjermanët

“Albanian Free Press” vijon me botimin e dorëshkrimeve personale, të cilat përmbajnë kujtime të rralla të ish-anëtarit të Byrosë Politike, Rita Marko

 

“ANTENA JASHTË FAMILJES”

Flet analisti: Pres që shoku Erion Braçe të marrë çmimin në basketboll!

“Antena Jashtë Familjes” vjen sot me një lajm të mirë. Një kompani turke ka filluar investimin e një shume prej 120 milionë eurove, në Kotor të Malit të Zi. Themi lajm i mirë pasi jemi të numdur që ky invesrim është bërë i mundur pas takimit të shokut Edi Rama me shokun Tahip Erdoganin. Urojmë dhe shpresojmë që takime të tilla të bëhen më shpesh, në të mirën tonë dhe dhe të mbarë rajonit. E meqë ra llafi te rajoni. Bashkia e Tiranës me në krye shokun Erion Veliaj, mori në Singapor, çmimin e madh të menaxhimit të ujit, për rajonin e kryeqytetit tonë.

 

INTERVISTË

Arben Duro: Këngët e Liqenit, etja jonë për të qenë të lirë

 

SPORT

Finalja e madhe e Kupës së Botës: Francë-Kroaci

Kylian Mbappé, shkëlqimi i një ylli të ri francez 

LEXONI GAZETËN E PLOTË DIGJITALE FALAS!

Shpërndajeni me miqtë tuaj: