Lexoni sot, 13 Qershor 2018, në gazetën e përditshme "Albanian Free Press"

Lexoni sot, 13 Qershor 2018, në gazetën e përditshme "Albanian Free Press"
PSE POLITIKA KA FRIKË NGA REFERENDUMET?

Nga PLATOR NESTURI

ANALIZË Ndërsa preshtuar kërkohen referendume popullore, në afro tre dekada, vetëm një i tillë për Kushtetutën u realizua dhe Berisha dështoi. Vota për monarkinë iu bashkua zgjedhjeve në vitin kaotik ’97 dhe më pas, asnjë thirrje tjetër për shqiptarët që të shprehin vullnetin e tyre për shumë çështje që lidhen me jetën e tyre. Kush i bllokon nismat e shpeshta dhe pse krerët e partive të majta e të djathta i bllokojnë ato. Makinacionet politike që bëhen vazhdimisht dhe lojërat e vogla me perde të mbyllura. Si referendumet po mbahen peng nga politika shqiptare

 

SPECIALE

Ku punojnë shqiptarët dhe pse interesi për bujqësinë sa vjen e po bie

Industria “në vend numëro”, nuk e shton fare numrin e të punësuarve

 

DOSSIER EKSKLUZIV

Ngjarjet e ’90-tës, sambistët si “rojet” e fundit të një sistemi që po jepte shpirt

INTERVISTA/ Flet eksperti i trupave speciale, Hil Lushaku: Situata alarmante në rend dhe siguri, po e kapitullonte policinë, ndërsa i pathyeshëm vazhdonte që të qëndronte vetëm reparti nr.326, i trupave speciale, të të ashtuquajturve “sambistë”

 

ANTENA...

Flet analisti i pavarur: Turizmi, t’i kthejmë sytë nga cjapi më i bukur dhe fërgesa

 

SHËNDETI

Gurët në tëmth, duhet të trajtohen llojet problematike

 

SEKSOLOGJI

Mungesa e dëshirës në çift, shkaqet dhe zgjidhjet

 

LIFESTYLE

Disa ushqime që doemos duhen konsumuar në verë

 

INTERVISTA

Vullnet Alushaj: Me art s’mund të jetohet, piktura ende jo kulturë në Shqipëri

Flet piktori i talentuar, Vullnet Alushaj: “Abstragimi në pikturë është një kërkesë e kohës, e cila mund të themi është në modë dhe që sot po kërkohet dhe pëlqehet shumë kudo në botë. Ai është një lëvizje brenda stilit, që e bën pikturën edhe më novative”

 

SPECIALE “RUSIA 2018”

Botërori, 32 ekipe dhe tifozët që presin anembanë planetit

Nesër startojnë në stadiumin Luzhniki të Moskës finalet e Kupës së Botës me ndeshjen e parë, Rusi-Arabia Saudite, ora 17:00

LEXONI GAZETËN E PLOTË DIGJITALE FALAS!

Shpërndajeni me miqtë tuaj: