Dietë për bark të sheshtë

Dietë për bark të sheshtë
Menyja

Mëngjesi: Një filxhan “muesli” me qumësht.

Zemra: Kumbulla të thara, arra, lajthi deri në 50 g.

Dreka: Për drekë mund të hani mish sa të doni edhe peshk, mish pule pa lëkurë, mish viçi, qengji, kurse mishin e derrit është më mirë ta shmangni. Po ashtu, duhet të shmangni edhe produktet e mishit të përpunuar. Lejohet një copë buke integrale ose e thekur. Mishin mund ta përgatisni si të doni, por shmangni fërgimin e përditshëm.

Zemra: Një mollë, një dardhë, një pjeshkë, një grusht dredhëza, mjedra. Bananet evitojini.

Darka: Supë me perime, pa brumë, sardele ose ton të cilëve ua kulloni vajin, një copë buke integrale. Mundet edhe supë perimesh, pa brumë, një gotë kos, një copë buke integrale.

Këshilla shtesë

Kurrë mos darkoni të paktën tri orë para se të bini në gjumë!

Mos hani ëmbëlsira dhe ushqime grimcuese!

Mos pini birra dhe pije të gazuara me sheqer!

Mos hani bukë të bardhë!

 

Shpërndajeni me miqtë tuaj: