Kuqezinjtë dalin kokëulur nga "Loro Boriçi, fitorja e Turqisë vë në rrezik Panuccin
Kuq e zinjtë kanë dalë kokë ulur nga Loro Boriçi pasi janë mundur me rezultatin e pastër 20 nga Turqia.Një gol për çdo pjesë i ka mjaftuar Turqisë për të marrë 3 pikë mjaft të rëndësishme kundër Shqipërisë në një takim mjaft të ekuilibruar, ku kuqezinjtë ishin më kërkues, por ata që arritën të gjenin fundin e rrjetës ishin miqtë.Burak Yilmaz kaloi në avantazh Turqinë pas 21 minutash lojë pas një gabim të Djimsitit i cili detyroi Xhakën që të dorëzohej ndaj sulmuesve miq, që arritën të realizonin me aksio...
Vrasja e Gurrës në Elbasan, reagon Dhoma e Avokatisë: Të tronditur, veprime që kanë pershkallzim në rritje
Pas vrasjes së avokatit Ravik Gurra në qendër të Elbasanit ka ardhur edhe reagimi i menjëhershëm nga Dhoma e Avokatisë.Kreu i Dhomës së Avokatisë Maksim Haxhia shprehet i tronditur pas ngjarjes, ndërsa i kërkon policisë të vendosë para drejtësisë autorët.Dhoma e Avokatise te Shqiperise, nepermjet mediave u vu ne dijeni te vrasjes me arme zjarri te Avokat Ravik Gurra, anëtar i Dhomes te Avokatis Tirane, jemi tronditur thelle nga kjo ngjarje, me shqetesim dhe indinjate te thelle ju kerkon organeve ligjzbatu...
FOTO/ Ekzekutimi mafioz i avokat Gurrës në Elbasan, detajet dhe pamjet nga vendngjarja
Ndërkohë që ende nuk janë zbardhur ende dy ekzekutime mafioze, njëri i Jurgen Kurtit në kryeqytet dhe tjetri i Nardit të Bujtinave në Shkodër një ngjarje tjetër e rëndë ka tronditur opinionin publik.Në qendër të qytetit të Elbasanit mbrëmjen e sotme është ekzekutuar avokati i njohur Ravik Gurra.50 vjeçari është i njohur si avokati mbrojtës i Emiljano Shullazit apo i fisit Çapja në Elbasan.Gurra është vrarë në një lokal në qendër të qytetit ndërkohë që sipas informacioneve, ekzekutori ka qenë i vetëm ...
Vritet miku i familjes Çapja dhe avokati i Emiljano Shullazit
Vrasje në Elbasan.Një person është qëlluar për vdekje në qendër të qytetit.Viktima quhet Ravik Gurra, 45 vjeç, me profesion avokat, që njihet si mik i familjes Çapja dhe mbrojtësi i disa VIPave të krimit, si Emiljano Shullazi. Vrasja e tij u kryeku në një bar në qendër të qytetit.Policia e mbërritur në vendngjarje ka nisur hetimet.Sipas raportimeve më të fundit nga vendngjarja, ai është qëlluar me pistoletë me silenciator me katër plumba.Dyshohet se autorët ishin me motor dhe kanë humbur gjurmët ...
Delegacioni gjerman: Të zhvillohen instrumente efektivë për parandalimin e mashtrimeve në zgjedhje dhe blerjen e votave
Shqipëria duhet të zhvillojë instrumenta efektivë për të parandaluar mashtrimet në zgjedhje dhe blerjen e votave si dhe për të ndjekur në mënyrë të vendosur çdo moment dyshimi. Duhet të garantohet besimi i pakufizuar i qytetarëve në forcën e votës së tyre!.Kështu deklaruan në përfundim të vizitës së tyre në Tiranë Dr.Christian Hellbach, I Ngarkuari për Evropën Juglindore, Turqinë dhe Shtetet e EFTAs pranë Ministrisë Federale të Punëve të Jashtme dhe Thomas Ossoëski, I Ngarkuari për Politikat e BEsë pranë Mi...
Rama mohon sëmundjen: Sajesë e opozitës, në Berlin dhe Paris takova miq dhe partnerët e Shqipërisë
Edi Rama ka reaguar sot pas 5 ditësh ikje nga Shqipëria pa asnjë gjurmë, duke thënë se nuk është sëmure, duke pretenduat se takimet i kishte sekrete dhe nuk i bën publike.Përmes një videomesazhi në rrejtin social Kryeministri Edi Rama njoftoi se tashmë ka pëfunduar vizitën e tij në Berlin dhe ndodhet në Tiranë për tu bërë gati për nesër kur do të mblidhet dhe kongresi i Partisë Socialiste.E quajti sajesë nga kundërshtarët e tij politikë dhe kadrinjtë mediatikë lajmin e shtrimit të tij në spital në Gjerman...
Në Kombëtare me emër “hua”, treguesi i një “tradhtie” më të madhe
Shqiptarët e Kosovës, e kanë pranuar apo refuzuar Shqipërinë, mbajnë emra tipikë shqiptarë Disa lojtarë të ekipeve kombëtare shqiptare të moshave, kryesisht ata që janë larguar me familjen e tyre nga Shqipëria pas viteve 90, ose që kanë lindur në emigracion, jo vetëm janë natyralizuar me emra që gramatike e gjuhës shqipe nuk i njeh, por shpeshherë kur talenti i tyre është pikasur shpejt, e kanë refuzuar Shqipërinë.Janë etiketuar gati si tradhtarë shpesh vetëm ata që kanë refuzuar të luajnë me ngjyrat e ...
DOSJA ’97/ Zbardhet ditari i ish-drejtorit të përgjithshëm të VEFA-s: Si nisi tronditja jonë pas Gjallicës
Albanian Free Press publikon kujtimet e shkruara në letër nga njeriu që drejtoi kompaninë rentiere VEFA, gjatë nisjes së vitit të mbrapshtë, 1997... Porositë e Vehbi Alimuçajt Blini armë të mbroni kompaninë! Pohimi Gjallica ka falimentuar dhe mbahet sekret se shteti ka frikë ta shpallë, pasi pritet që ato par që kanë mbetur ti tërheqin pushtetarët, para se të shembet gjithçka. Pushtetarët e lidhur me Gjallicën po i çojnë paratë jashtë shtetitKontrolloj gjendjen e financës Depozita në bankë...
Festohet dita e Sulltan Novruzit, Baba Mondi: Më shumë dashuri, mos e braktisni Shqipërinë
Besimtarët bektashinj në Shqipëri festojnë sot ditën e Sulltan Novruzit.Mijëra njerëz kanë shkuar për urime në Kryegjyshatën Botërore, të pritur nga Kryegjyshi Baba Mondi.Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga besimtarët bektashinj si dita e rilindjes së madhe.Jeta dhe vepra e tij përbën një model të shkëlqyer për botën myslimane. 22 marsi do na nxisë dita ditës për më shumë dashuri me njëri tjetrin. I lutem Zotit lart për një të ardhme sa më të mirë. I kërkoj shqiptarëve...
ZVICRA NË LOT/ Theret me thikë vogëlushi shqiptar, kriminelja 75-vjeçare dorëzohet në polici
Një nxënës i shkollës fillore me origjinë shqiptare, është therur barbarisht mbrëmë në Bazel të Zvicrës.Vogëlushi shqiptar Mërgim L. është sulmuar me thikë teksa kthehej nga shkolla.Fëmija është gjetur mes një pellgu gjaku nga mësuesja e tij, që ka kaluar pak minuta pas sulmit me biçikletë.Ajo ka njoftuar urgjencën, por për mjekët ka qenë e pamundur të shpëtojnë jetën e fëmijës që kishte marrë plagë të thella në fyt.Mërgimi ishte me origjinë nga Lipjani i Kosovës, por kishte lindur në Zvicër.Het...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA