NUK ISH GËRDECI. POR NDOTJA QË NA RRETHON - FAKTI I DITËS NGA PLATOR NESTURI
Nga Plator NesturiKy artikull është shkruar posaçërisht për gazetën Albanian Free PressFlakë dhe një re gjigande tymi në Tiranë. Nuk është Gërdeci. Për fat, nuk ish me shpërthime, që të tundeshin xhamat e godinat deri lart në qendër. Digjej një fabrikë mbetjesh të riciklueshme në Kashar, që në magazinat e saj kish një sasi të madhe mbetjesh të lëndëve plastike. Ende nuk dihet sa ishin, që të kemi një ide sesa prej këtyre mbetjeve do të mbetet në hapësirën mbi kryeqytet dhe në ajrin që do thithim. Më mirë ...
Pistoletë kokës, PD denoncon kërcënimin ndaj funksionarit të partisë në Gjirokastër
Një funksionar i Partisë Demokratike në Gjirokastër, është kërcënuar në mes të natës me pistoletë në kokë.Denoncimi është bërë përpara medieve në selinë e Partisë Demokratike nga Deputeti Enkelejd Alibeaj dhe kryetari i grupit të punës për organizimin e PDsë në qarkun e Gjirokastrës, Florian Xhuti.Pikërisht Xhuti është personi i kërcënuar katër ditë më parë në Tepelenë, teksa Xhuti, i vetëm në makinë, kthehej nga një takim me strukturat e partisë në Tepelenë.Në aksin rrugor TepelenëMemaliaj, mjeti me...
MARRËZITË E RRUGËS “ASIM ZENELI” – OPINION NGA FRROK ÇUPI
Nga Frrok ÇupiKy artikull është shkruar posaçërisht për gazetën Albanian Free PressNjë burrë i imët, me një të folme me ton të ulët edhe pse është roje, del nga porta e madhe dhe bën me shenjë. Po parkoja makinën aty ku e gjeta bosh... Burri u kërrus pak dhe u afrua të xhami Nuk e mendova si roje se, kaq i butë sa ai, nuk mund të ishte ai i forti. Rojet na kanë tmerruar gjatë gjithëjetës roja i diktaturës, roja i demokracisë, roja i kriminelit, roja i drogësPor Rruga Asim Zeneli, ka edhe një marr...
KODI I TAHIRIT – ANALIZË NGA ROLAND QAFOKU
Nga Roland QafokuKy artikull është shkruar posaçërisht për gazetën Albanian Free PressVera e re në fuçinë e vjetërRomani Kodi i Da Vinçit, i shkrimtarit Dan Brown, i botuar në vitin 2003 në SHBA, solli një bujë dhe shkaktoi aq debate të shumta, sa kurrë më parë nuk i kishte shkaktuar një libër i vetëm në të gjithë botën. Përmes ngjarjeve policeske dhe kodeve të fshehta të kishës katolike, autori pretendonte të sillte një histori të re të kësaj feje, shumë më ndryshe nga ajo që planeti kishte 2 mijë ...
FMN: Ballkani është modeli më i keq për koncesionet, Shqipëria kryeson listën
Fondi Monetar Ndërkombëtar FMN, në një material studimor të përditësuar së fundmi, ka vënë në dukje se kontratat e Partneritetit PublikPrivat PPP zënë rreth 8 të Prodhimit të Brendshëm Bruto PBB në Shqipëri, teksa në vendet e tjera të rajonit, kjo peshë është shumë më e ulët. Në grafikun e hartuar nga FMN, që i përket vitit 2015, pas Shqipërisë, nivelin më të lartë të PPPve e ka Maqedonia, me rreth 5 të PBBsë, e ndjekur nga Serbia, Mali i Zi dhe Bosnja, ndërsa Kosova nuk e ka këtë praktikë.Ballkani ë...
Fuste drogë në burgun e Fierit, kapet polici "me presh në dorë"
Një efektiv policie është arrestuar nga punonjësit e Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm në sistemin e Burgjeve në Ministrinë e Drejtësisë.Policia tha se Adrian Nazmi Haxhia, 48 vjeç, është arrestuar në flagrancë pasi iu gjet në trup lëndë narkotike.Gjatë ndërrimit të trupës policore, në kontrollin e ushtruar për sende të ndaluara nga punonjësit e policisë së IEVP Fier, këtij punonjësi policie i është gjetur lëndë e dyshuar narkotike, kanabis sativa, tha policia.Efektivi i policisë do të ndiqet penal...
Kanina dhe Vlora përkujtojnë 567-vjetorin e dasmës së Skënderbeut me Donikën
Një festëdasmë e rrallë dhe e pazakontë. Një improvizim, që të çon thellë në histori për të njohur dasmën më të rrallë shqiptareAlbert ZholiNjë festëdasmë e rrallë dhe e pazakontë. Një improvizim që të çon thellë në histori, për të njohur dasmën më të rrallë shqiptare, në themelet e kalasë së vjetër të Kaninës legjendare. Dje, në Kalanë e Kaninës, deputeti dhe djali i kësaj zone, Fate Velaj, realizoi një ëndrrën e tij të vjetër.Në bashkëpunim me Shoqatën Patriotike "Kanina" , si dhe me Lëvizjen "Folej...
ALTINA XHOXHAJ/ Vetingu, dy pikat ku rrezikohet gjyqtarja e Kushtetueses
Anëtarja e Gjykatës Kushtetuese, Altina Xhoxhaj, ka dalë sot në seancën dëgjimore për Vetingun.Ajo është shoqëruar nga avokatja e saj.Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka kërkuar sqarime për një pasuri që, sipas ILDKPI, është e pajustifikuar.Bëhet fjalë për një apartament në zonën turistike tek gjiri i Lalzit, në Durrës.Gjykojmë se gjyqtarja ka bërë deklarime të pavërteta, ishte konstatimi paraprak i KPK.Sipas Komisionit, edhe hetimet e thelluara kanë konstatuar mungesë dokumentacioni për kët...
Miratohet lista e re me 36 barna të rimbursueshme, kush përfiton
Medikamenti për kancerin e gjirit, Herceptinë, është përfshirë në këtë listë dhe pacientet do ta marrin edhe në spitale të tjera të vendit, për të lehtësuar procedurat Sonila Isaku Zgjerohet me 36 barna të reja lista e rimbursimit, për të gjithë pacientët të cilët janë përfitues së saj. Në këtë listë, 16 prej barnave janë principe aktive, kurse 20 të tjera janë alternativa që i shtohen listës së rimbursimit për kurimin e sëmundjeve të ndryshme kronike. Kjo listë përfshin skemën e mbulimit me barna të rim...
Emergjencat Civile: Gondolat e Venecias, do përdoren në përmbytjet e Shkodrës
SatirëNjë tjetër lajm i mirë vjen nga Venediku i hershëm, apo siç quhet tani, Venecia. Burime të besueshme mediatike, bëjnë të ditur se, gondola, ikona e Venecias, në rrezik nga zhdukja. Brezi i ri po humb interesin për ruajtjen e traditës së këtij mjeti lundrimi.Themi lajm i mirë pasi, tashmë, këto mjete mund të vijnë në vendin tonë, e mos të rrijnë kot pa punë në Itali. Pas disa muajsh, fillon prapë sezoni i përmbytjeve në Shkodër e ato, fare mirë, mund të shpërbejnë për njerëzit e kësaj zone. Dihet lidhja që...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA